Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ŞOK tazminat cezası verildi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde yaşanan olayda Mehmet Aksoy'a ait heykel için ucube ifadesini kullandığı gerekçesiyle hakkında açılan dava sonuçlandı. Mahkeme Erdoğan'ın bu söylemi için 10 bin TL tazminat cezası verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ŞOK tazminat cezası verildi!

Heykeltıraş Mehmet Aksoy’un Kars’ta yaptığı ’İnsanlık Anıtı’ heykeli için “ucube” dediği gerekçesiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında açtığı davada karar açıklandı. Mahkeme, Erdoğan’ın 10 bin lira tazminat ödemesine karar verdi.


Heykeltıraş Mehmet Aksoy’un Kars’ta yıktırılan ‘İnsanlık Anıtı’ için ‘ucube’ dediği gerekçesiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a açtığı 100 bin TL’lik tazminat davasında mahkeme kararını açıkladı.


İstanbul 3. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen karar duruşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan adına avukat Ferah Yıldız ile heykeltıraş Mehmet Aksoy adına avukat Turgut Kazan hazır bulundu.


Kararın açıklanmasını isteyen avukat Turgut Kazan, “Müvekkilim Uluslararası değerde bir heykel sanatçısıdır. Müvekkilimin Kars’ta yaptığı inanılmaz güzellikte bir heykel için miting meydanında ‘ucube’ diye söz edilmesi kabul edilebilir değildir. Dava kapsamında dinlettiğimiz 3 tanık da sanatçı ve kültür adamlarıdır. Aşağılama açıktır. Davanın kabulüne karar verilmesini istiyoruz” dedi.


New York’TAKİ ÖZGÜRLÜK ANITI ASLINDA BİZİMDİ”
Davalı tarafın cevaplarında Amerika’daki ‘Özgürlük Anıtı’nı örnek vermesini eleştiren Kazan, “Ne heykelmiş, New York’ta ki Özgürlük Anıtı olsa neyse deniyor. Özgürlük Anıtı aslında bizimdir. O heykelin başına gelen de bu heykelin başına gelmiştir. Özgürlük Anıtı, Süveyş Kanalı’na dikilmek üzere dönemin Osmanlı padişahı tarafından sipariş edilmiş ve peşinatı ödenmiştir. Daha sonra kanala dikilirse uğursuzluk getireceği düşüncesi ile alımından vazgeçilmiş ve parçalar halinde Paris’te bir depoda muhafaza edilmiş, ilerleyen zamanda Amerika’da bir heykel düşünülünce götürüp yerine dikilmiştir. Benim müvekkilimin ise davaya konu heykeli santim santim kesilmiştir” ifadelerini kullandı.


“HEYKEL HAZİNE ARAZİSİNDE OLDUĞU İÇİN KALDIRILDI”
Duruşmada söz alan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Ferah Yıldız, ‘ucube’ kelimesinin hakaret değil, eleştiri olduğunu belirtti. ‘Ucube’ kelimesini müvekkili tarafından ‘garip’ bir şey anlamında kullanıldığını belirten avukat Yıldız, “Bu konuda Türk Dil Kurumu’ndan da yanıt gelmiştir. Heykel usulsüz işlemler nedeniyle idare mahkemesi ve Danıştay’ın ayrıntıları dosya içerisinde açıklanan kararları ile yerinden kaldırılmış ve davayı iadesine hükmedilmiştir. Davanın talimatı üzerine kaldırıldığı şeklindeki beyanlar gerçek dışıdır. Böyle bir şey söz konusu değildir. Usulsüz işlemler ve ihaleler nedeniyle ve hazine arazisine ait yer üzerine heykelin dikilmesi nedeniyle ilgilileri ceza mahkemesinde yargılanmış ve ceza almıştır” diye konuştu.


“BAŞBAKAN ÖYLE DEDİ, HEYKEL KALDIRILDI DİYE BİRŞEY YOK”

Davada dinletilen tanıkların görgüye değil, yoruma dayalı beyanlarda bulunduklarını savunan avukat Yıldız, “Hepsi çok değerli sanatçılardır ancak tanıklıklarını kabul etmiyoruz. ‘Başbakan öyle dedi, heykel kaldırıldı’ diye bir durum söz konusu değil. Heykel müvekkilimin talimatıyla kaldırıldı diye bir şey yok. Davanın reddine karar verilmesini talep ediyoruz” dedi.

Davaya ilişkin kararını açıklayana mahkeme, Erdoğan’ın heykeltıraş Aksoy’a 10 bin TL manevi tazminat ödemesine karar verdi. Mahkeme fazladan istenilen 90 bin liralık tazminatın ise reddine hükmetti.

Kararın, Erdoğan’ın avukatı tarafından temyize götürüleceği öğrenildi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.