TBMM Başkanı İsmet Yılmaz kimdir? İsmet Yılmaz ne kadar oy aldı?

TBMM Başkanı bugünkü son oylama ile seçildi. TBMM Başkanı aldığı yüksek oy ile AK Parti'den çıktı. İsmet Yılmaz Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin Başkanı olarak seçildi.

TBMM Başkanı İsmet Yılmaz kimdir? İsmet Yılmaz ne kadar oy aldı?

Meclis Başkanlığı için 3 turda da yeterli oy sağlanamadığı için 4. tur oylama yapıldı. 3. turda en çok oy alan AK Parti'nin adayı İsmet Yılmaz ile CHP'nin adayı Deniz Baykal'ın yarıştığı 4. tur oylama sonucunda İsmet Yılmaz 258, Deniz Baykal 182 oy aldı. Yeni Meclis Başkanı İsmet Yılmaz oldu.

HDP'DEN BAYKAL'A 50 CİVARI OY GELDİ

CHP adayı Deniz Baykal 182
oy aldı. CHP'nin Meclis'te 132 milletvekili bulunuyor. Baykal aday olduğu için oy kullanmadı. Bu tabloya göre CHP adayı Deniz Baykal, partisinin milletvekili sayısından 51 oy daha fazla aldı. 80 milletvekili bulunan MHP, son turda geçersiz oy kullanacağını söylemişti.

Sandıklardan 78 geçersiz oy, 29 oy boş çıktı. Bu tabloya göre Baykal'ın HDP'den 50 civarında oy aldığı tahmin ediliyor. Geçersiz ve boş oyların toplamı 107. Bu oyların çok büyük bir bölümü MHP'den. 25 civarı boş ve geçersiz oyun ise HDP'li vekillere ait olduğu sanılıyor.

CHP'den ise 1 ya da 2 milletvekilinin boş ya da geçersiz oy kullanmış olabileceği konuşuluyor.

AK PARTİ'DE FİRE YOK

AK Parti'de ise fire yok. Tüm milletvekilleri İsmet Yılmaz'a oy verdi.

3. TUR OYLAMADA NELER OLDU?

TBMM Genel Kurulu'nda, Meclis Başkanı seçimi için ilk iki tur oylamada adayların yeterli oyu alamaması nedeniyle bugün önce 3. tur oylama yapıldı. AK Parti'nin adayı İsmet Yılmaz 259, CHP'nin adayı Deniz Baykal 129, MHP'nin adayı Ekmeleddin İhsanoğlu 80, HDP'nin adayı Dengir Mir Mehmet Fırat ise 78 oy aldı. Yeterli oy sağlanamadığı için 4. tur oylama yapıldı.

AK Parti'nin TBMM Başkan Adayı İsmet Yılmaz'a, bir fazla oyu kim verdi?


TBMM Başkanlık seçiminin 3. turunda da, beklenen oldu; Meclis'te temsil edilen dört siyasi parti, kendi gösterdikleri aday için oy kullandılar. Seçimde 548 milletvekili
oy kullandı. Oy kullanmayan iki vekil, yurtdışında olduğundan oylamaya dün de katılmayan HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ ile TBMM'de geçici Başkanlık görevini yürüten, CHP Meclis Başkanı adayı Deniz Baykal oldu.

"O BİR OYU KİM VERDİ?"


Seçim sonuçlarına göre, Ak Parti adayı İsmet Yılmaz, 259 oy aldı. AK Parti'nin TBMM'de 258 milletvekili var. Yılmaz'ın bu sayıdan bir fazla oy alması, siyaset kulislerini karıştırdı. TBMM'de en çok konuşulan konu, "AK Parti'nin adayına o bir fazla oyu kim verdi" oldu.

HDP'DEN 1, CHP'DEN 2 FİRE


Oylama sonuçlarına göre CHP'nin adayı Baykal, 129 oy aldı. Baykal dünkü iki tur oylamaya göre desteğini arttırdı. CHP'nin toplam 132 vekili bulunuyor. Tüm vekillerin tam kadro katıldığı oylamada, Baykal'ın kendisi geçici Meclis Başkanlığı görevi nedeniyle oy kullanmadı. Bu durumda, CHP'de iki milletvekilinin Baykal için oy kullanmadığı yorumları yapıldı.

HDP'nin ise toplamda 80 olan milletvekilleri, Yüksekdağ'ın TBMM'de olmaması nedeniyle, bir eksikle, oylamaya katıldı. Ancak oylamada, beklenenin aksine, HDP'nin adayı Mehmet Mir Dengir Fırat 78 oy aldı. Bu durum, oy kullanan HDP'li vekillerden bir tanesi, Fırat'a oy vermedi yorumlarına neden oldu.

MHP ise, 80 milletvekilinin tümüyle oylamada hazır bulundu. MHP'nin adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'na da 80 oy çıktı.

Oylamada 2 vekil de boş oy kullandı.

Ankara kulislerinde, "AK Parti'ye oy veren HDP'li mi, CHP'li mi?" sorusuna yanıt aranmaya başlandı. Ancak iç tüzük gereği oylama gizli yapıldığından, bu konuda kesin bir yargıya varmak mümkün görünmüyor.

Birinci tur oylama

Birinci tur oylamada, adaylardan hiçbiri seçilmek için gerekli olan nitelikli çoğunluğa (367) ulaşamadı.

İlk turda TBMM Başkan adayları Milli Savunma Bakanı ve AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz 256, CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal 125, MHP İstanbul Milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu 81 ve HDP Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat da 81 oy aldı. İki oy boş çıktı.

İkinci tur oylama

İkinci tur oylamada da adaylardan hiçbiri seçilmek için gerekli olan nitelikli çoğunluğa ulaşamadı.

İkinci turda TBMM Başkan adayları Milli Savunma Bakanı ve AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz 256, CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal 128, MHP İstanbul Milletvekili Ekmeleddin İhsanolu 80 ve HDP Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat da 80 oy aldı. Bir oy da geçersiz sayıldı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.