Yunanistan: Türkiye'nin İşgaline Karşı Savunmasız Kalırız!

Yunanistan'da yapılacak olan referandum görüşmelerinde konuşan Yunanistan Savunma Bakanı Mammenos, ''Eğer bu şekilde kesintiye gidersek, gemisiz, uçaksız ve silahsız bir şekilde Türkiye'nin işgaline karşı savunmasız bir halde kalırız'' şeklinde açıklamada bulundu.

Yunanistan: Türkiye'nin İşgaline Karşı Savunmasız Kalırız!

Yunanistan Parlamentosunda yaklaşık olarak 13 saat süren bu oturumda Avrupa Birliği'nin sunmuş olduğu acı reçeteyi referanduma götürerek halka sunmak için onaylandı. Yunanistan Savunma Bakanı olan Kammenos, bu pakete evet denilmesi halinde Türkiye'nin Yunanistan'ı ve Yunanistan topraklarını işgal için harekete geçeceğini belirtti.

Yunanistan Parlamentosu, resmi kreditörlerin Yunanistan'a tekrardan borç verme koşulu olarak öne sürmüş olduğu yeni kurtarma paketini referandum yardımıyla halka sorma kararına vardı. Muhalefet ile Hükümet grupları arasında çok sert ve çetin tartışmaların sonucunda yapılan oylamada ise 178 tane milletvekili referandum için evet oyunu kullandı. Toplamda 300 vekil bulunan parlamentoda bulunan 120 milletvekili ise hayır oyunu kullanarak referanduma karşı çıktı fakat istedikleri olmadı. Yapılacak olan referandumda Yunan halkı, Uluslararası Para Fonu olan IMF'nin ve EURO bölgesinde bulunan ülkelerin, tekrardan Yunanistan'a nakit para vermesi karşılığında Yunan halkından da istedikleri kemer sıkma politikasının olup olmayacağı konusunda oylamada bulunacak. Bu referandum için kararlar görüşülürken, SYRIZA'nın koalisyonun ortağı olan ve milliyetçi Bağımsız Yunanlar'ın (ANEL) lideri ve Yunanistan'ın Savunma Bakanı olan PanosKammenos, resmi kreditörlerin bu uygulama ile asıl amaçlarının ne olduğunu açıkladı. Kammenos resmi kreditörlerin amacının Türkiye'ye karşı Yunanistan'ı ve Yunan Halkı'nı savunmasız bir şekilde bırakmak olduğunu iddia ederken resmi kreditörlein amaçlarının ise uzlaşma olmadığının aksine Yunanistan'ı ve Yunan Halkı'nı ezerek aşağı olduğunu savunarak referandum için hayır oyu kullanacaklarını belirtti.

Resmi kreditörleri ''Yununistan'ı ve Yunan Halkını dizlerinin üstüne çöktürerek küçük düşürmeyi'' hedefleme amaçlarını olduğunu ve tamamen faşistlik bir şekilde davranmak ile suçlamada bulunan Kammenos, ''Resmi kreditörler bizim bayrağımızı gönderden indirerek ulusal bağımsızlığımızdan vazgeçmemizi istemektedirler. Avrupa Birliği’nde kalmak buna değer mi? '' şeklinde bir soru yöneltti. Resmi kreditörlerin toplamda 16 sayfa olan önlemler ile iligli listesini açıklayan Kammenos, ''Burada bulunan toplamdaki 16 sayfa, 5 temmuz günü halk tarafından evet oyu kullanılarak onaylanırsa, Yunanistan'ın ve Yunanistan Halkının sonu olacak'' şeklinde konuşmada bulundu. Yunanistan Savunma Bakanı ise, resmi kreditörlerin alacağı önlemlerin ordunun paramparça olmasına ve büyük çapta işten çıkarmalara sebep olacağını belirterek Tükiye'ye atıfta bulundu. Resmi Kreditörlerin Yunanistan Savunma Bakanlığının bütçesinde toplamda 400 milyon Euro kesintiye gidilmesi konusunda öneride bulunduğunu belirten Savunma Bakanı, ''Eğer bu şekilde kesintiye gidersek, gemisiz, uçaksız ve silahsız bir şekilde Türkiye'nin işgaline karşı savunmasız bir halde kalırız'' şeklinde açıklamada bulundu.

Hükümetin almış olduğu halk oylaması kararına sert bir dil ile karşı çıkmakta olan ana muhalefet partisi (Demokrat Parti) lideri ve Eski Yunan Başbakanı AntonisSmaras da ''hükümetin, formalite bir oylama ile Yunanistan'ı Avrupa ve Euro bölgesinden uzaklaştırdığını'' şeklinde cümle kurarak sözlerine devam etti. ''Darbeci bir oylamayla Yunanistan'ı bir felakete sürmenize asla izin vermeyeceğiz'' sözlerini kullanarak sert bir dille eleştiride bulundu.

Bu konuşmalardan da anlıyoruz ki Yunanistan hükümetini ve Yunanistan halkını çok zor ve çok sıkıntılı günler beklemekte. Gerek liderlerin yapmış olduğu açıklamalar gerekse de Avrupa Birliği liderlerinin Yunanistan için kemer sıkma politikaları bir hayli zorlanacaklarını belirtmekte. Fakat Yunanistan Savunma Bakanını Türkiye için yapmış olduğu şok sözler karşısında adeta azımız açık kaldı diyebiliriz.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.