Doç. Dr. Yener Demirtaş, Lipodem ile alakalı açıklamada bulundu! Kadınlarda yağlanma sendromuna dikkat!

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Yener Demirtaş, kadınları löpideme karşı uyardı. Demirtaş, ağrılı yağlanma sendromu olarak bilinen hastalığın, ülkemizde bulunan kadınların %15’ini etkilediğini belirtti.

Doç. Dr. Yener Demirtaş, Lipodem ile alakalı açıklamada bulundu! Kadınlarda yağlanma sendromuna dikkat!

 

Doç.Dr. Yener Demirtaş, halk arasında “armut” tipi vücut olarak bilinen kalça, uyluk ve kalçalarda aşırı yağ birikmesine bağlı olan anormal ve simetrik şişlik görülen kişilerin, yaşam kalitesinin olumuz etkilendiğini söyledi. Lipödem'in ileri seviyelerinde hastaların yürümesini de engelleyebileceğini ve tehlikeli bir durum olduğunu söyledi.

Doç.Dr. Yener Demirtaş, Lipödem hastalığının toplumda estetik görünüm ve kilo açısından sorun olarak görüldüğünü belirterek, bu hastalığın genetik bir hastalık olduğunu ve kadınlarda görüldüğünü belirtti. Doç.Dr. Yener Demirtaş; “Lipödem'de şişlik ayak bileğine kadar inebilir ve uylukların dış tarafında aşırı yağlanmaya bağlı çıkıntılar bulunur. Lipödem'in derecesi hastadan hastaya farklılık göstermekle birlikte kimi zaman hafif seyrederken, kimi zaman ise bazı hastalarda yürümeyi dahi engelleyebilir. Kadınların yaklaşık yüzde 15'ini etkileyen bu durumun, bir ailenin birden fazla kadın ferdinde görülme riski oldukça yüksektir ve bu hastalığa hormon bozuklukları ile bazı kronik hastalıklar da sebep olabilir."  şeklinde konuştu..

Doç.Dr. Yener Demirtaş, Lipödem’ in erken döneminde vücudun üst tarafının çok ince olabileceğini belirterek şu şekilde konuştu;

"Kilo aldıkça kalça, uyluk ve bacak daha çok şişer. Ancak kilo vermeyle bu bölgelerdeki yağlanma azalmaz ve kilo kaybı vücudun üst kısmından olur. Bacağın alt kısmında biriken yağ dokusu ayak bileğinden ayağa sarkan halka şeklinde bir şişliğe sebep olabilir. Bacaklarda öğleden sonraları artan şişlik gece uykuda azalalabilir. Özellikle bacaklarda belirgin bir ağrı ve kolay morarma söz konusudur. Erken evrelerde, yağ birikintilerinin sebep olduğu küçük nodüller oluşur. İleri evrelerde, bu yağ birikintileri büyüyerek lobüllere, yani deriden yanlara sarkan büyük yağlı dokulara dönüşür. Lipödem'de biriken yağlar, dolaşımı daha da yavaşlatarak, daha fazla yağ birikmesine sebep olan bir kısır döngüye yol açarlar."

Lipödem'in genel olarak ergenlik döneminde meydana geldiğini, kadınların zayıf ve fazla aktif olduğu sürece ilerlemediğini söyleyen Doç. Dr. Yener Demirtaş, orta yaşlardaki hastaların genellikle kilo almaya başladıktan durumlarının kötüleştiğini söyledi. Hastalığın kendini göstermeye başlamasından sonra tedavisi için adım atılmasını söyleyen Doç.Dr. Yener Demirtaş, diyet ve sporun tek başına çözüm olmayacağını belirterek;

"Hastalara genellikle şişman oldukları ve kilo vermeleri gerektiği söylenir, fakat Lipödem'in sebep olduğu yağlanmada diyetle belirgin azalma sağlanamaz. Aşırı yemenin sebep olduğu obezite uygun bir diyete cevap verir, ancak Lipödem vermez. Hastalar ne kadar diyet yaparlarsa yapsınlar, şikayetlerinde belirgin bir azalma söz konusu değildir. Dolayısı ile kişinin kendini tanıması, gerekli durumda doğru uzmana başvurması son derece önemlidir. Bugün için Lipödem'in ilaçla tedavisinin mümkün değil. Hastalığın hormonal bir bozukluktan kaynaklandığı tespit edilirse, bu bozukluğun ilaçla tedavisi mümkün olabilir. Lipödem'in modern tedavisinde fazla kilolardan kurtulmak için az yağlı, az tuzlu ve az kalorili diyetle birlikte, lenf damarlarının korunduğu, Lipödem'e özel uygulanan bir teknikle ‘lenf koruyucu VASER liposuction' kullanılır. Lipödem tedavisi için yapılacak girişimde, büyük miktarlarda yağ alımı gereklidir ve hastaların olası komplikasyonlardan korunması için bir takım ekstra hazırlıklar gerektirir." şeklinde konuştu..


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.