CHP'li Haluk Koç'tan koalisyon açıklaması: "Kırmızı plaka derdinde değiliz"

CHP Sözcüsü Haluk Koç, AK PArti ile gerçekleştirilen toplantıların ardından ilk açıklamayı yaptı. Koç görüşmeler için "Ortak noktaya varılacak alanlar var" ifadesini kullandı.

CHP'li Haluk Koç'tan koalisyon açıklaması: "Kırmızı plaka derdinde değiliz"

CHP Sözcüsü Haluk Koç, AK Parti ile yapılan koalisyon ön görüşmelerine ilişkin, "Ortak noktaya varılacak alanlar var" dedi. İşte Koç'un konuşmasından satırbaşları:

Güçlü bir hükümet için çabalarımızı ortaya koyduk. Şehitlerimiz var. Öfkeliyiz demiştim, bunları yaşamak istemiyoruz. PKK mutlaka silah bırakmalıdır. Türkiye'de huzurun ön şartıdır, açık ve nettir. Ondan sonrasında oluşacak sağlıklı bir programla, reform kararlarıyla Türkiye hem sürdürülebilir bir kalkınma hedefine ulaşabilir çok daha huzurlu yaşanabilir bir Türkiye'ye ulaşmak mümkündür.

Bu ülkede barış içinde yaşamak istiyoruz. Yurttaşlarımızın haklı taleplerini duyması gereken kurum siyaset kurumudur. Burada hiçbir partiye öğüt verecek durumda değilim ama bir ödev verilmiştir. “Huzuru sağlayın kardeşim” ödev budur. CHP tarafını seçmiş ve tavrını da koymuştur.

Sandıktan çıkan milli iradenin talepleri doğrultusunda üzerime düşeni yapmaya hazırım demiştir. Yurdun çeşitli yerlerinde güvenlik bölge ilanları var. Kamu güvenliğini sağlama konusunda bir takım boşluklardan doğan sıkıntılardır.
Arkadaşlarımız bu yurt bölgelerine gidip halkla, görevli kişilerle görüşüp görev yapacaklardır. Gölgede oturup çözümsüzlük üretmek değildir, zor zamanlarda elini taşın altına sokmaktır. İstememek, ret etmek, kabul etmemek yapıcı değildir. Millete de hizmet etmez.

Başbakan’dan randevu talebi geldi mi?
Ne yazık ki siyaseti değerlendirmeye hiç kimsenin zamanlamasını ölçecek özel bir yeteneğim yok. ne zaman uygun görürlerse siyasi tavırlarını ortaya koyacaklardır. Randevu talebi olsa bu zaten duyurulur. YAŞ toplantısı yeni bitti.

AKP ile koalisyonda son aşamadasınız. MHP destekli seçime gitme sözüyle azınlık hükümeti de masada. CHP’nin tavrı ne olur? Seçim olacaksa zamanlaması ne olmalıdır?
Şu anda seçim sonrası ilkeli duruşuyla değerlendirmesiyle eğer böyle bir seçenek olursa alnının akıyla milletin karşısına çıkacak tek parti CHP’dir. Hazırız. CHP’nin bütün tavrı olumluluktur. Çözüm noktasıdır. CHP illa koalisyon olmak istiyor. Böyle bir derdimiz yok. Kimse kırmızı plaka derdinde değil. Böyle bir arayış içerisinde değiliz. Ben bir netlik göremiyorum. Önce bir netlik sergilemeleri lazım. Öngörüyle sorularınızı yanıtlama hakkımı kullanmıyorum. Sağlıklı, yaşanabilir bir hükümet formülünün karşılık bulup bulmayacağını bekliyoruz..

Bahçeli’nin sözlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Üçüncü taraf olarak soruyorsunuz sanırım. Siyasetin gerildiği günlerden geçiyoruz. Temel görevimiz olacak gerginlikleri artırmak değil sorumluluk içinde doğabilecek gerginliklerde yatıştıracak olgunluğu göstermektir. Yorum yapmak istemiyorum. Kimseye hakaret etmeyiz, etmedik. Biz o çerçevedeyiz o noktadayız…


CHP Genel Başkan Yardımcısı ve sözcüsü Haluk Koç "CHP'nin bütün tavrı olumluluktur. Çözüm noktasıdır. CHP illa koalisyon olmak istiyor. Böyle bir derdimiz yok. Kimse kırmızı plaka derdinde değil. Böyle bir arayış içerisinde değiliz. Sağlıklı, yaşanabilir bir hükümet formülünün karşılık bulup bulmayacağını bekliyoruz" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı.

Toplantının gündeminde AK Parti ile CHP heyetleri arasında 5 defa gerçekleştirilen koalisyon ön görüşmeleri vardı.

Toplantı sonrası açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, iki parti arasında uzlaşılan ve üzerinde çalışılırsa ortak noktaya varılacak alanlar olduğunu söyledi.

Koç, "Tabii ki farklı olduğumuz noktalar var, doğaldır. İki ayrı parti, bir tanesi 13 yıldır iktidar partisi. Bir tanesi de 13 yıldır ana muhalefet partisi. Tabii ki farklılıklar olacak. Uzlaşılan önemli noktalar da var. Üzerinde çalışılırsa uzlaşılacak alanlarda da var" diye konuştu.


Bazı medya kuruluşlarında yer alan "AK Parti hazırlıksızdı" iddialarını da yalanlayan sözcü, "Adalet ve Kalkınma Partisi hazırlıksızdı şekilndeki haberler asılsızdır. Temsilci olarak gelen arkadaşlarımız da gayet hazırlıklıydı" ifadelerini kullandı.


Koç, "Türkiye yakıcı sorunlarla karşı karşıya" dedi ve PKK'ya yaptığı silah bırakma çağrısını da tekrarladı.

CHP Sözcüsü Haluk Koç, partisinin Merkez Yönetim Kurulu toplantısından sonra basın açıklaması yaparak gazetecilerin sorularını yanıtladı. Terör olaylarına değinen Koç, "Türkiye'de herkes huzur, kan akmasın istiyor" dedi. Koç, koalisyon görüşmelerinde samimi bir tutum sergileyerek hükümet kurulması için çaba sarf ettiklerini de vurguladı.

"PKK TERÖR ÖRGÜTÜ MUTLAKA SİLAH BIRAKMALIDIR"

Türkiye'de huzurun ön şartının PKK'nın silah bırakmasından geçtiğini belirten Koç, "PKK terör örgütü mutlaka silah bırakmalıdır. Türkiye'de huzurun ön şartı haline gelen bir tabloyu söylüyoruz. Bu açık ve nettir. Bir ödev verilmiştir. 'Türkiye'de huzuru sağlayın' diye. 7 Haziran'da ortaya çıkan milli iradenin gereğini yapın. Ödev budur. Cumhuriyet Halk Partisi tarafını seçmiş, tavrını da ortaya koymuştur" diye konuştu.

"SİYASET KURUMU GÖLGEDE OTURUP ÇÖZÜMSÜZLÜK ÖNERMEMELİ ÜRETMEMELİ"

Çözüm süreci ve artan terör olaylarına değinen Koç, "Bir siyaset kurumunun önemli görevlerinden biri, gölgede oturup çözümsüzlük önermek, üretmek değildir. Zor zamanlarda elini taşın altına sokmaktır. Kinle, nefretle, kabul etmeyerek, milli iradenin yansımasına saygı göstermeyerek takınılacak siyaset tutumu yapıcı değildir. Siyasi ve ülkenin huzuruna hizmet etmez" açıklamasında bulundu.

"SAYIN DAVUTOĞLU NE ZAMAN UYGUN GÖRÜRSE O ZAMAN SİYASİ TAVIRLARINI ORTAYA KOYACAK"

"Koalisyon görüşmeleri kapsamında Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan bir randevu talebi geldi mi?" sorusuna Koç, "Sayın Davutoğlu ne zaman uygun görürse, iç siyasi değerlendirmelerini ne zaman tamamlarlarsa o zaman siyasi tavırlarını ortaya koyacaklardır" diye yanıt verdi.

"MHP DESTELİ SEÇİME GİTME TARTIŞMALARI"

MHP desteli seçime gitme tartışmalarını değerlendirmesi istenen Koç şu ifadelere yer verdi: "CHP eğer böyle bir süreç yaşanacaksa milletin huzuruna alnı ak olarak çıkacak en önemli siyasi parti. En hazırlıklı parti. Çelişki yaşamamıştır. Bundan şu anlaşılmasın Cumhuriyet Halk Partisi ille koalisyon olmak istiyor. İlle kırmızı plaklarla belli yerlere gelmek istiyor. Böyle bir derdimiz yok. Hiç kimse kırmızı plaka, mevki peşinde değil."

"SİYASETİN GERİLDİĞİ GÜNLERDEN GEÇİYORUZ"

HDP ile MHP'nin son günlerde gündeme yansıyan tartışmalarını değerlendirmesi istenen Koç, "Siyasetin gerildiği günlerden geçiyoruz. Siyasetçilerin temel görevi, sorumluluk içerinde oluşabilecek gerginlikleri olgun tavırla üstesinden gelmesidir. Bizim için milletten oy alan her siyasi parti saygıdeğerdir. Hepsi saygıdeğerdir" diye konuştu.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.